Home league match played on 20 July 2024.
Kicked off at 10:00 PM

Rapid a suferit, a fost condusa de doua ori, însa a reu?it sa câ?tige un punct, dupa un gol marcat în cel de-al ?aptelea minut din prelungiri.

Derby-ul feroviar ?i-a respectat statutul ?i s-a încheiat la egalitate, 2-2, dupa un joc tipic Giule?tului, adica „nebun”.

Rapidi?tilor le-a fost dor de fotbal ?i au luat cu asalt stadionul, cu ocazia primului meci de acasa din noul sezon, aproape toate locurile fiind ocupate, în ciuda orei târzii de începere a partidei, 22:00.

Neil Lennon a a?teptat cu mare entuziasm debutul pe Giule?ti, iar atmosfera a fost a?a cum î?i imagina, extrem de fierbinte, cu galeria cântând pe toata durata meciului ?i cu tribunele vuind la fiecare faza de poarta.

În teren, baie?ii sai s-au întrecut în ratari, dupa o prima parte de repriza echilibrata. Burmaz, cu o bara, ?i Rrahmani, care nu l-a învins pe Sava din pozi?ie de unu la unu, au încins publicul giule?tean. Însa, a?a cum se întâmpla de obicei, ocaziile mari s-au razbunat, iar clujenii au deschis scorul în minutul 28, atunci când Bîrligea, venit de la Campionatul European, a punctat cu un ?ut la col?ul lung.

Pâna la finalul primei reprize, CFR a fost aproape de a marca în ambele por?i. Mai întâi, kosovarul Korenica a trimis pe lânga poarta lui Aioani, iar apoi, Camora a fost cât pe ce sa-?i dea un autogol, însa mingea a trecut prin fa?a por?ii lui Sava.

Giule?tenii au ie?it foarte bine de la cabine, iar Petrila, la primul joc al sezonului, a „ciupit” mingea în fa?a lui Sava, for?ându-l pe goalkeeperul ceferist sa faulteze în careu.

„Centralul” Istvan Kovacs a aratat punctul cu var, iar Albion Rrahmani a razbunat ratarile din sezonul trecut ?i a egalat la unu.

Din pacate, cu 20 de minute înainte de final, atacantul kosovar a suferit o accidentare ?i a fost nevoit sa paraseasca terenul, slovacul Jambor luându-i locul în teren. La pu?in timp de la intrare, „Jumbo” a avut ?ansa de a aduce Rapidul în avantaj, însa dubla sa ocazie s-a încheiat cu un ?ut peste poarta lui Sava, din câ?iva metri.

Dupa tiparul primei par?i, ocaziile slovacului au fost urmate de un nou gol al clujenilor, centrarea lui Tachtsidis fiind reluata în plasa de Peter Michael, cu o lovitura de cap, din careul mic. 1-2, ?i tribunele Giule?tiului continuau sa cânte, ca ?i cum nimic nu s-ar fi întâmplat.

Cristi Ignat (21 de ani), aflat la un „nou” debut pentru Rapid, ?i-a încercat ?utul de la distan?a, dar acesta a fost deviat în corner, iar „capul” sau, dupa un corner, a fost respins cu greu de Sava.

Neil Lennon a sim?it nevoia forcingului ?i a aruncat în teren toate armele de pe banca, iar una dintre acestea avea sa aduca golul egalizator.

În cel de-al ?aptelea minut din prelungiri, centrarea lui Gojkovic a fost recentrata de Burmaz, Jambor i-a a?ezat mingea lui Florent Hasani, iar kosovarul a „spart ghea?a” pentru Rapid ?i a stabilit scorul final. 2-2, ?i ambele echipe ramân neînvinse!

Cu doua remize în primele doua etape, cu UTA ?i CFR, Rapid a acumulat doua puncte ?i a?teapta cu un moral mai bun Primvs Derby, duelul cu Petrolul Ploie?ti, de pe 29 iulie.